واردات از پاکستان

بازگشت به بلاگ

واردات از پاکستان

واردات از پاکستان

جمهوری اسلامی پاکستان، همسایه شرقی ایران است که در جنوب آسیا واقع شده است، علاوه بر ایران، با کشورهای افغانستان، هندوستان م جمهوری خلق چین مرز مشترک داشته و همسایه است. از شهرهای مهم پاکستان می‌توان به اسلام‌آباد به عنوان پایتخت پاکستان و کراچی به عنوان بزرگترین شهر جمهوری اسلامی پاکستان نام برد که بیشترین صادرات پاکستان و همچنین واردات از پاکستان به ایران از همین بندر صورت می‌گیرد. جمعیت این کشور در سال 2018 بیش از 212 میلیون نفر بوده است که از این لحاظ، پنجمین کشور پرجمعیت دنیا نیز شناخته می‌شود.

این کشور تا سال 1947 میلادی جزو کشور هندوستان محسوب میشد، تا اینکه در این سال به عنوان یک دولت و کشور جدید از هند مستقل شد. همنطور که از جمهوری اسلامی پاکستان هویدا است، دین رسمی این کشور اسلام است و از لحظ جمعیتی، دومین کشور پرجمعیت مسلمان در جهان شناخته می‌شود. از آنجایی که پاکستان با ایران هم‌مرز بوده، سالهاست که ایران و پاکستان به عنوان شریک تجاری یکیدیگر شناخته می‌شوند و صادرات به پاکستان برای تامین نیاز بازار پاکستان و واردات از پاکستان برای تامین نیازهای بازار داخلی همواره صورت می‌گرفته است.

صنایع مطرح پاکستان

اقتصاد پاکستان بر چهار رکن شامل معدن، صنعت، کشاورزی و دامپروری استوار است.بخش معدن در اقتصاد پاکستان بر نفت با تولید روزانه 70 هزار بشکه در روز است که تنها نیاز کمی از داخل را می‌تواند تامین کند. پاکستان نیز به عنوان یکی از ذخایر وسیع نیز شناخته می‌شود و تنها 35 درصد از سوخت پاکستان توسط گاز طبیعی تامین می‌شود.

کروم در پاکستان به وفور یافت می‌شود، به شکلی بزرگترین معادن کروم جهان در پاکستان واقع شده است. کروم استخراج شده در معادن این کشور، علاوه بر تامین نیاز پاکستان، به عنوان محصول صادراتی پاکستان به جهان نیز تلقی می‌شود. کروم پاکستان همواره به عنوان یکی از موارد وارد شده از پاکستان در لیست واردات از پاکستان به ایران وجود دارد. با این حال بزرگترین معادن در پاکستان، معادن آهک هستند که این محصول نیز علاوه بر رفع نیاز داخل به عنوان یکی از محصولات صادراتی پاکستان به حساب ‌می‌آید.
در بخش صنایع، پاکستان در زمینه ذوب‌آهن، ماشین‌سازی، اسلحه سازی و کشتی سازی و صنایع دستی بسیار فعال بوده است. به شکلی در صنعت ساخت سلاح‌های سبکبه مرحله خودکفایی رسیده‌است و به کشورهای اسلامی نیز صادر می‌کند. همچنین در صنعت کشتی‌سازی بسیار توانمند بوده به شکلی که انواع کشتی کوچک و بزرگ به کشورهایی نظیر عربستان، اماراتو حتی ایران صادر می‌کند. علاوه بر اینها، در زمینه صنایع دستی مانند دگمه، شانه، میز و صندلی و پارچه و… از جهت وجهه هنری، در داخل و خارج پاکستان طرفداران بسیاری دارد.

اما از صنایع مهم در بخش کشاورزی پاکستان، می‌توان به پنبه‌پاک کنی، شتلی کوبی، ریسندگی و بافندگی و پارچه بافی نام برد. اینگونه از محصولات پاکستان از محصولات صادراتی پاکستان نیز هستند که جزو محصولات واردات از پاکستان به ایران نیز به حساب می‌آیند.

روابط تجاری ایران و پاکستان

ایران و پاکستان به جهت نزدیکی جغرافیایی و مسلمان بودن هر دو کشور، به عنوان شریک تجاری یکدیگر شناخته می‌شوند. همواره صادرات ایران به پاکستان در راستای تامین نیاز بازار پاکستان و واردات از پاکستان به جهت رفع نیازهای بازار داخل صورت می‌گیرد. از عمده‌ترین محصولات صادراتی ایران می‌توان به قیر نفت، گازهای نفتی و پوست خام و … نام برد. اما از عمده‌ترین محصولات در لیست واردات از پاکستان، می‌توان به محصولات معدنی و استخراجی نظیر آهک و کروم، پارچه و سایر منسوجات، فلز و پلاستیک نام برد. همچنین در استان‌های جنوبی ایران که در مجاورت با خلیج فارس و دریای عمان هستند، کشتی‌های ماهی‌گیری ساخت پاکستان نیز پیدا کرد.

ما در گروه کارا این افتخار را داریم تا در کنار صادرات و واردات از کشورهای منطقه، به صورت تخصصی در واردات از پاکستان فعالیت داشته‌باشیم. تیم واردات ما متشکل از افراد متخصص و خبره در این زمینه، همواره این آمادگی را دارند تا اقدامات لازم هم برای صادارت به پاکستان و نیز واردات از پاکستان را به سهولت انجام داده و همچنین تیم بازاریابی ما نیز برای صادرات به پاکستان می‌تواند برای محصولات شما، بازار مناسب به شما معرفی کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بلاگ