صادرات به پاکستان

بازگشت به بلاگ
صادرات به پاکستان

صادرات به پاکستان

صادرات به پاکستان

صادرات به پاکستان پاکستان با نام رسمی جمهوری اسلامی پاکستان، کشوری در جنوب آسیا با پایتختی اسلام‌آباد است. پاکستان همسایه غربی ایران است و پاکستان از سمت شمال با افغانستان همسایه بوده و نیز با هند و جمهوری خلق چنین مرز خشکی داشته و همچنان با دریای عمان مرز آبی دارد. این کشور با جمعیتی بالغ بر 212 میلیون نفر، جزو پرجمعیت ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید. از آنجایی که دین رسمی پاکستان، اسلام است، از نظر جمعیتی، دومین کشور از نظر تعداد است. حال به منظور موقعیت جغرافیایی پاکستان که با ایران هم‌مرز بوده و دین رسمی پاکستان و ایران، هر دو اسلام است، از دیرباز شریک تجاری یکیدیگر شناخته می‌شوند و همواره ایران به صادرات به پاکستان مشغول است. به این ترتیب یکی از فعالیت‌های عمده ما در گروه کارا، صادرات به پاکستان است که به صورت تخصصی این فعالیت را انجام می‌دهیم.

روابط تجاری ایران با پاکستان

به منظور موقعیت جغرافیایی پاکستان که با ایران هم‌مرز بوده و دین رسمی پاکستان و ایران هر دو اسلام است، از گذشته، این دو کشور به عنوان شریک تجاری هم شناخته می‌شدند. امروزه روابط تجاری ایران و پاکستان دو طرفه بوده در حالی که صادرات به پاکستان نسبت به واردات از پاکستان ارزش بیشتری داشته که نشان از بازار خوب پاکستان برای محصولات تولید ایران است.

همچنین گزارش‌های گمرک ج.ا.ا نشان می‌دهد صادرات غیر نفتی ایران به پاکستان طی حدود ده سال گذشته افزایش پیدا کرده، به گونه‌ای که ارزش صادرات به پاکستان در سال 1386 به میزان 301 میلیون دلار بوده در حالی که ارزش صادرات به پاکستان در سال 1394 به میزان 635 میلیون دلار بوده است. این آمارها، رشد 2 برابری صادرات به پاکستان را در کمتر از 10 سال نشان می‌دهد که میتوان پاکستان را به عنوان کشوری به مقصد کالاهای ایرانی نامید.

اقلام عمده صادراتی ایران به پاکستان در سال 1394

بر اساس گزارشات گمرک ج.ا.ا، در سال 1394 کشور ایران در مجموع، 417 قلم کالای غیرنفتی به میزان 1.5 میلیون تن و به ارزش 635 میلیون دلار، صادرات به پاکستان داشته است. این میزان از صادرات ایران، تقریبا 1.8 درصد از ارزش کل صادرات ایران در سال 1394 را در برگرفته است. جدول زیر 10 قلم از اقلام عمده صادراتی به پاکستان را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

همچنین از مجموع کالاهای صادراتی ایران به پاکستان، بالاترین قیمت صادراتی مربوط به فرش و سایر کف‌پوش‌های نساجی است که به طور متوسط با قیمت 33 هزار دلار به ازای هر تن در سال 1394 است. این  از ارزش بالای صادرات به پاکستان به ویژه محصولات صنایع فرش و مانند اینها را نشان می‌دهد.

ما به عنوان فعالان صادرات به پاکستان در گروه کارا، این افتخار را داریم تا با استفاده از کادری متخصص و مجرب در زمینه صادرات به پاکستان و سایر کشورهای منطقه به ویژه هند، قطر، امارات و … فعال هستیم. این افتخار را داریم تا در زمینه خشکبار مانند پسته و مغز پسته، بادام و میوه خشک و سایر خشکبار و محصولات کشاورزی سیب‌زمینی، پیاز و کیوی و … و همچنین صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی از قبیل قیر، پلی‌پروپیلن، ذغال و مواد معدنی از قبیل خاک‌های معدنی و سنگ‌‌های ساختمانی و … به صورت تخصصی و حرفه‌ای فعال هستیم.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بلاگ